Connect
To Top

“Шазам” повертається: DC презентує нову стрічку про супергероя підлітка

На екранах українських кінотеатрів — супергеройська комедія “Шазам! Лють Богів”, сиквел стрічки 2019 року “Шазам!”. Як і перша частина, фільм розповідає про молодого хлопця Біллі Батсона, що отримав силу богів і намагається балансувати між підлітковими проблемами та порятунком людства. Але якщо першу частину критики та глядачі зустріли тепло, то “Лють богів” цілком може провалитися. Ось чому це може статися.

Після перемоги над злим доктором Сіваною, Біллі та його сім’я, яку він наділив суперздібностями в першій частині, живуть у Філадельфії. Купка різнобарвних та кумедних героїв намагається звикнути до нових здібностей, пережити повсякденні проблеми та врятувати якомога більше людей. Втім, виходить в них це не дуже — у медіа команду називають виключно “Філадельфійське фіаско”, а кожна їх місія завершується масштабними руйнуваннями міста.

Сам Біллі не засмучується та усіма силами гуртує родичів в потужну команду, аж поки… до музею в Афінах вдираються дві таємничі жінки. Вони поєднують половинки могутнього ціпка та перетворюють усіх відвідувачів на пісок. Згодом виявляється, що це доньки титана Атланта — Геспера та Каліпсо. Вони прагнуть повернути до свого виміру магію, яку тисячоліття тому відібрав Чарівник Шазам. Він, своєю чергою, передав ці сили людям, створивши чемпіона захисника.

Власне, навколо цього і обертається весь сюжет стрічки — доньки Атланта намагаються відібрати у головних героїв їх здібності, а заразом і знищити людський вимір. Події розгортаються у нашому світі, у скелі Вічності та світі давньогрецьких богів, які за сучасними трендами виключно лиходії та узурпатори. Насправді сюжет фільму це найякісніший його аспект. Мотивація героїв та злодіїв — чітка, зрозуміла і достатня; події — обґрунтовані, конфлікти — наче завершені. Більшість сюжетних твістів хоч і передбачувані, але все ж вкладаються в логіку того, що відбувається.

На цьому фоні блідо виглядають діалоги між персонажами. В якісь моменти здається, що сценаристам просто потрібно було позатикати дірки в цій комедії і вони насипали дурнуватих жартів та невдалих, хоча й пафосних реплік. Можливо, такий підхід до написання діалогів підходить для дитячих фільмів, але ж самі автори раніше казали, що у сиквелі буде більше дорослих жартів та дорослого контенту.

Ще одним слабким місцем фільму є робота режисера Девіда Ф. Сандберга, який знімав також і першу частину “Шазаму”. Разом з його постаттю до другого фільму переїхали і його вади, зруйнувавши наче непоганий сценарій. З точки зору цього аспекту “Лють богів” — найгірший приклад супергеройського кіно. Не рятує навіть бюджет майже у $125 млн.

І мова не тільки про те, що більшість реквізиту виглядає бутафорським. Загалом фільму про масштабні події у світі магії не вистачає масштабу. В око одразу впадає, що найбільші сцени — зняті у павільйоні студії та розфарбовані за допомогою не дуже якісного CGI. Так, здавалося б сьогодні супергеройське кіно вже навчилися знімати хоча б на рівні візуальних ефектів, але “Лють Богів” виглядає дуже… не дуже.

Білі блискавки Біллі — кволі та сором’язливі; міфічні монстри, що мають перетворити Філадельфію на філіал пекла — брудні та безформні. Та й не віриш тому, що жалюгідна купка циклопів, мантікор та гарпій в змозі знищити світ, в якому живуть Супермен, Диво Жінка та Бетмен. Єдине, що виглядає пристойним — здібності третьої доньки Атланта Антеї. Іноді здається, що це єдине, над чим CGI-художники добре попрацювали.

У пошуках позитивних сторін фільму багато західних критиків відзначають акторську гру. Вони хвалять Закарі Левая, який зіграв Шазама, та Рейчел Зеглер (Антея). Але справжнім героєм цього розділу має бути Джек Грейзер, зігравший брата Біллі. У цього персонажа є своя досить цікава сюжетна арка, а його жарти на фоні решти — хоча б кумедні. Інші актори, включено з Хелен Мірен та Люсі Л’ю, грають наче не у багатомільйонному блокбастері, а у шкільній виставі для початкової школи.

Втім, усі вади “Шазам! Лють Богів” не такі важливі на фоні майбутнього героїв. Треба пам’ятати, що цей фільм — частина величезної франшизи кінокоміксів DC. І саме цю франшизу зараз потужно штормить: в неї новий продюсер та нові плани на розвиток певних героїв. Можливо тому “Лють богів” дуже обережно використовує Галь Гадот у ролі Диво Жінки — можливо, в майбутньому ми не побачимо більше цю актрису з у броні чарівної амазонки.

Тому постає питання — для чого був зроблений цей фільм? Якщо заробити грошей, то йому не вистачає гарної картинки та бодай будь-якого натяку на масштаб. Якщо просунути далі героїв магічної родини, то усім головні герої майже ніяк не змінилися за дві години хронометражу. Втім, якщо “Шазам! Лють Богів” була знята для того, щоб потішити наймолодших прихильників всесвіту DC — тут, можливо, фільм виконає свою місію.

КОМЕНТУВАТИ

РЕЦЕНЗІЇ